Údržba nerezového zábradlia

Dátum:22.6.2017

ÚDRŽBA NEREZOVÉHO ZÁBRADLIA

Nerezová oceľ je zliatinou niekoľkých kovov, kde dôležitú úlohu hrajú chróm, nikel a molybdén. Na povrchu nerezovej ocele je tzv. pasívna vrstva, ktorá bráni oxidácii a udržuje povrch výrobku, či budovy, stále rovnaký aj po desiatky rokov.


Aj tento materiál je však nutné chrániť pred niektorými nepriaznivými vplyvmi:

  • Nerez neznáša ovzdušie s vysokou hladinou priemyselných exhalácií, škodliviny z výfukových plynov, oceľový, cementový alebo vápenný prach, posypovú soľ a vodu s vyšším obsahom chloridu sodného.

  • Styk s predmetmi podliehajúcimi korózii - povrch nerezového výrobku nesmie prísť na dlhšiu dobu do styku s predmetmi podliehajúcimi korózii, tieto predmety by mohli skorodovať a zanechať na nerezu ťažko odstrániteľné škvrny alebo spôsobiť trvalé poškodenie.

  • Tiež dlhodobé usadzovanie nečistôt na povrchu môže spôsobiť povrchovú koróziu, čiastočky prachu môžu obsahovať častice kovu alebo hrdze, ktoré sa uvoľnili z iných materiálov a oxidujú.

A až keď externé podmienky naruší túto pasívnu vrstvu, môže aj nerezová oceľ podľahnúť korózii. Príčinou môže byť nesprávna montáž a výber kvality, ale aj nekvalitná starostlivosť.


Montáž:

  • Pri spracovaní nerezovej ocele dbáme na zabezpečenie ochrany nerezovej ocele pred prachom z brúsenia, pri zváraní a pri iných prácach.

  • Dôkladné vyčistenie a konzervovanie po montáži.

Údržba:

Prvé čistenie
Po montáži vykonáme prvej čistenie, a to pomocou čistiaceho spreja určeného na nerezovú oceľ.

Ďalšie čistenie
Údržba nerezového zábradlia je veľmi jednoduchá. Postačí, keď ho umyjete čistou vodou, prípadne vyčistíte horúcou parou. Nepoužívajte akékoľvek chemické prísady.

Povrchy z nerezovej ocele čistíme pravidelne. V prostredí s menej náročnými podmienkami čistíme nerezovú oceľ každých 6 - 12 mesiacov, v prostredí s viacerými náročnými podmienkami každých 3 - 6 mesiacov.


Pri porušení pasívnej vrstvy:

Po zváraní a výskyte korózie z vyššie uvedených príčin je najvhodnejším a najúčinnejším spôsobom vo väčšine prípadov chemické čistenie, prípadne morenie s následnou pasiváciou.

Aký je správny pracovný postup pri morení?

  1. Odmastenie povrchu a odstránenie mechanických nečistôt.
  2. Aplikácia moriaceho prostriedku.
  3. Pôsobenie moriaceho prostriedku.
  4. Oplach vodou, prípadne dôkladné mechanické očistenie handrou alebo kefou pod vodou.

Pasivácia povrchu
Riadený vznik pasivačnej vrstvy dosiahneme pomocou pasivačního prostriedku, napr. pasty. Tieto prípravky nie sú určené iba k pasiváciu, ale tiež na odstránenie drobných nečistôt zostávajúcich moriareň, ktoré sa uvoľnili zo škár a štrbín medzi prerušovanými zvary a na čistenie povrchov od náletové korózie.


Používané triedy nerezovej ocele:

AISI 304 (A2)
Ušľachtilej nerezovej ocele pre vnútorné i vonkajšie použitie, nehodí sa pre agresívne prostredie s obsahom Cl (chlór), S (síra) a NaCl (chlorid sodný). To sú najmä bazény, wellness prevádzky, prímorské oblasti, cesty s hustou premávkou a priemyselnej oblasti, posypová soľ.

AISI 316 (A4)
Do vyššie uvedených nepriaznivých oblastí odporúčame použiť nerezovú oceľ akosti AISI 316, ktorá je voči nim odolná.

 

Konfigurátor
DPH na slovensku
Prečo nakúpiť u nás
Kontakty
  STUDIO H+H s.r.o.
Závodu Míru 306/184
360 17, Karlovy Vary
Česká republika
  IČO: 03522865
DIČ: CZ03522865

  Neisme iba e-shop a preto Vás pozývame do našej vzorkovej predajně v Karlových Varech.

  Prevádzková doba:
  Po - Pi               8:00 - 16:00

  GPS a mapa
  50°15'19.484"N
12°49'33.776"E
Ďalší tovar ?
  Chýba Vám v našej ponuke nejaký konkrétny tovar z okruhov, ktoré predávame? A chceli by ste ho zakúpiť u nás vďaka výborným referenciám ostatných zákazníkov?


  Potom nám teda tu napíšte a my sa ho pokúsime pre Vás zohnať

© 2008 - 2020 
Všechna práva vyhrazena

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.