Úvodná stránka

Pohony krídlových brán

Pohony krídlových brán a vrát sa delia do troch kategórií podľa spôsobu montáže a fungovania – lineárne pohony, pákové (kĺbové) pohonypodzemné pohony. Pomocou elektrického pohonu s riadiacou jednotkou môžete automatizovať jednokrídlové aj dvojkrídlové otočné brány a vráta. Dnes už existuje mnoho spôsobov, ako pohon na vráta alebo bránu ovládať a zároveň zaistiť bezpečnosť prevádzky, či už chcete mať nad ovládaním pohonu plnú kontrolu alebo sa rozhodnete bránu kompletne automatizovať.

Pokiaľ krídlovú bránu ešte len vyrábate, potom budete určite potrebovať oceľové profily a ďalšie komponenty na výrobu brány, hlavne pánty na bránu.

Ako vybrať pohony pre krídlovú bránu?

Veľmi dôležité sú nároky na umiestnenie pohonu pre správne fungovanie, potom sú dôležité parametre brány, teda jej hmotnosť a šírka krídla, či prejazdu.

Lacnejšie bývajú pohony s elektromotorom na 230 V, ale pre intenzívnu prevádzku sú vhodnejšie pohony s elektromotorom na 24 V, zároveň majú tichší chod. Ďalej sa pohony môžu líšiť výrobcom a jednotlivé modely potom množstvom funkcií riadiacej jednotky a možnosťami rozšírenia o ďalšie ovládacie a bezpečnostné prvky.

Spôsob montáže a umiestnenie pohonov:

Každý pohon krídlovej brány má výrobcom definované rozmery pre umiestnenie osi otáčania pohonu od osi pántu. Rozhodujúca väčšinou býva vzdialenosť osi pántu k hrane stĺpika, viď kóta C na nasledujúcom obrázku (ďalej len „kóta C“).

Znázornenie kóty C pri montáži pohonov pre krídlové brány
[znázornenie kóty C a priestoru potrebného pre rameno pákového pohonu]

 • Lineárne pohony

  Najpredávanejší typ pohonov, ktorý je vhodný skôr na oceľové stĺpiky alebo murované stĺpiky menších rozmerov. Pri lacnejších pohonoch sa maximálny rozmer kóty C pohybuje od 6 do 15 cm, pri drahších potom až 21 cm. Umiestnenie osi pohonu voči osi pántu ovplyvňuje aj maximálny uhol otvorenia, ktorý pri niektorých pohonoch môže byť až 125° aj pri dodržaní odporúčaných hodnôt pre umiestnenie pohonu.

  Väčšina lineárnych pohonov funguje na elektromechanickom pricípe. Elektromotor sa otáča a prevodovka prenáša pohyb do skrutkovice, ktorá sa otáča a posúva jazdcom, ktorý tlačí alebo ťahá krídlo brány. Možno sa stretnúť aj s hydraulickými lideárnymi pohonmi, avšak v našej lokalite iba výnimočne.

  Lineárny pohon krídlovej brány Nice Toona
  [lineárny pohon krídlovej brány Nice Toona]

 • Pákové (kĺbové) pohony

  Tento typ pohonov je vhodný na montáž na väčšie murované stĺpiky a maximálny rozmer kóty C sa pohybuje od 20 do 40 cm. Obstarávacia cena, pre bránu rovnakých parametrov, je však v porovnaní s lineárnymi pohonmi vyššia a na pozemku musí byť dostatok priestoru na zloženie ramena, keď je brána otvorená, viď obrázok so znázornením kóty C.

  Pri pákových pohonoch sa elektromotor otáča a prenáša silu do ramena s kĺbom, ktoré tlačí alebo ťahá krídlo brány.

  Pákový pohon krídlovej brány CAME FAST
  [pákový pohon krídlovej brány CAME FAST]

 • Podzemné pohony

  Najelegantnejší, avšak cenovo najnákladnejší typ pohonu krídlovej brány. Tieto pohony sa montujú do zabetónovanej oceľovej vane priamo pod rám brány. Šírku stĺpika a kódu C pri tomto type teda nemusíte vôbec riešiť.

  Podzemný pohon krídlovej brány CAME FROG
  [podzemný pohon krídlovej brány CAME FROG]

Má vaša brána alebo vráta plnú výplň?

Málo priedušná výplň krídiel brány alebo vrát môže spôsobiť problémy pri poryvoch vetra. Hmotnosť a šírka krídla brány by mala byť oveľa nižšia ako sú limity pohonu a je potrebné nastaviť vyššiu silu pohonov tak, aby riadiaca jednotka každé fúknutie vetra nevyhodnotila ako prekážku a neobrátila chod pohonu. Tým sa samozrejmo zhorší schopnosť riadiacej jednotky správne vyhodnotiť reálnu prekážku a zvyšuje sa riziko poškodenia majetku alebo zranenia osôb. Preto pri plnej výplni odporúčame montovať aj druhý pár fotobuniek za krídla brány v polohe otvorené.

Aby ste znížili riziko poškodenia pohonov pri víchricach, keď je brána v zatvorenej polohe, namontujte elektrický zámok brány. Tlak vetra sa potom prenáša do zámku, nie do pohonov.

Je možné otvárať krídlovú bránu smerom von?

Bránu je možné za určitých podmienok otvárať von akýmkoľvek pohonom, avšak otváranie smerom von neodporúčame. Najčastejším dôvodom na otváranie brány smerom von je málo miesta na pozemku. Pokiaľ máte na pozemku dosť priestoru na aspoň jednej strane od prejazdu, potom bude lepším riešením pojazdová brána a ak nemáte priestor ani na stranách, možno bude vhodným riešením skladacia krídlová brána.

Pokiaľ napriek tomu chcete otvárať bránu smerom von, berte do úvahy nasledujúce požiadavky a nevýhody:

 • Brána bez povolenia úradu nesmie zasahovať do verejnej komunikácie (chodník, cesta).
 • Pohon musí byť vybavený výstražným majákom a musí byť aktivovaná funkcia predblikania. Výstražný maják teda musí blikať už niekoľko sekúnd pred začiatkom pohybu brány.
 • Pohony pre otváranie von sa montujú do prejazdu (viď obrázok nižšie), dôjde teda k znateľnému zúženiu prejazdu. (Montáž pohonov z vonku je v rozpore s návodmi výrobcov a pohony potom nemožno núdzovo odblokovať.)
 • Nedá sa použiť mechanizmus pre skladaciu bránu.

Znázornenie montáže pre otváranie krídlovej brány smerom von
[znázornenie montáže pre otváranie krídlovej brány smerom von]

Je možné otvárať krídlovú bránu do svahu?

Pre otváranie krídlovej brány do svahu je potrebné pohony umiestniť na konzoly s vertikálnym aj horizontálnym kĺbom a brána musí byť zavesená na mimoosých pántoch. Z našej ponuky majú vhodné konzoly v balení iba pohony CAME KRONO. Hmotnosť a šírka krídla brány by mala byť oveľa nižšia ako sú limity pohonu.

Aký výrobca pohonov na vráta a brány je ten najlepší?

Výrobcov pohonov brán a vrát je na trhu mnoho a ich výrobky sa môžu líšiť kvalitou spracovania, ponukou príslušenstva, poruchovosťou a cenou. V našej ponuke nájdete len pohony s nízkou poruchovosťou, ktoré máme preverené z našich vlastných montáží:

 • Pohony krídlových brán Nice sú veľmi obľúbené pre skvelý pomer kvality a ceny, množstvo funkcií a ich jednoduché nastavenie a taktiež veľmi rozsiahnu ponuku príslušenstva.
 • Pohony krídlových brán HÖRMANN ponúka tú najvyššiu kvalitu spracovania, avšak za vyššie ceny. Nastavenie pohonov môže byť komplikovanejšie a odporúčame ho nechať na odbornej firme.
 • Pohony krídlových brán Somfy umožní zveriť ovládanie brány do rúk riadiacej jednotky inteligentnej domácnosti. Celý dom potom môžete automatizovať a ovládať z aplikácie na smartfóne.
 • Pohony krídlových brán CAME majú menej nastaviteľných funkcií a nastavenie je naozaj ľahké. Montáž zvládne skúsenejší domáci majster a cenovo sú dostupnejšie.

Akými spôsobmi je možné pohon ovládať?

Najobľúbenejší spôsob je diaľkové ovládanie brány diaľkovým ovládačom. Pre funkčnosť diaľkového ovládača musí byť pohon vybavený správnym prijímačom. Väčšina pohonov má prijímač už súčasťou základnej sady, možno však pohon rozšíriť aj o ďalší externý prijímač iného výrobcu a tým umožniť ovládať pohony rôznych výrobcov jedným diaľkovým ovládačom.

Pre väčší počet užívateľov, napr. pri vjazdoch do firemných areálov alebo bytových domov, vychádzajú lacnejšie iné spôsoby. Často sa môžete stretnúť s ovládaním čítačkou čipov, kedy každý užívateľ má vlastnú čipovú kartu alebo prívesok na kľúče. Skvelou voľbou pre ovládanie odkiaľkoľvek je GSM modul. Užívateľovi stačí prezvoniť telefónne číslo SIM karty v module a brána sa otvorí. V mnohých prevádzkach je požiadavka, aby zostala brána počas pracovnej doby otvorená a potom sa sama zavrela. To nie je žiadny problém. Do pohonu pripojte spínacie hodiny a tie sa o to postarajú.

Pre návštevy alebo pre prípad, že zabudnete diaľkový ovládač, sa hodí pohon rozšíriť o kľúčové spínače alebo kódovú klávesnicu. Pri pohonoch s funkciou "Prechod pre peších" môžete z vnútornej strany pozemku (mimo dosah z vonku) umiestniť tlačidlo alebo vypínač, ktorý bránu na chvíľu pootvorí. Kombinácia týchto prvkov je vhodná pre prípad absencie bránky pre chodcov napr. z dôvodu malého priestoru pre prejazd.

Ako zabezpečiť prevádzku?


 • Bezpečnostné fotobunky Bezpečnostné fotobunky sú základnou ochranou proti poškodeniu majetku a zraneniu osôb v prejazde. Pri správnom nastavení sily síce pohon v prípade nárazu do prekážky obráti chod, ale aj tak môže dôjsť k poškodeniu vozidla alebo drobnému zraneniu. Fotobunky sa umiestňujú na stĺpiky v prejazde do výšky 40 až 50 cm na detekciu osobných vozidiel a osôb. Pri krídlových bránach odporúčame umiestniť druhý pár fotobuniek za krídla brány v otvorenej polohe, ako aj pri posuvných bránach, kde brána pri otvorení vychádza do otvoreného priestoru. Do vjazdov pre nákladné vozidlá a ďalšie vozidlá s veľkou svetlou výškou, alebo medzerou medzi vozidlom a návesom, je potrebné umiestniť viac párov fotobuniek nad seba alebo vedľa seba.
 • Výstražné majáky opticky upozorní okolité osoby o pohybe brány. V prípade otvárania brány smerom von je maják nutnosťou spoločne s funkciou predblikania, kedy maják začne blikať niekoľko sekúnd pred začiatkom pohybu brány. Niektoré majáky majú v sebe integrovanú anténu na zvýšenie dosahu diaľkového ovládania.
 • Záložné akumulátory vám umožní ovládať pohon aj pri výpadku elektrického prúdu.
 • Elektrické zámky pre brány zabezpečí krídlovú bránu v zatvorenej polohe proti vetru aj vandalom. Odporúčame použitie elektrického zámku pri všetkých krídlových bránach s prejazdom nad 2,5 m alebo s plnou výplňou krídiel.

Môže sa pohon pokaziť?

Pri správnej montáži sa pohon sám bežne neporúcha. Avšak môžu nastať prípady, kedy dôjde k jeho fyzickému poškodeniu napr. vandalizmom, autonehodou atď. alebo k poškodeniu elektroniky prepätím napr. pri búrkach. Pre tieto prípady ponúkame riadiace jednotky pre pohony aj dodanie náhradných dielov na väčšinu nami ponúkaných pohonov. Náhradné diely dopytujte emailom na info@kovopolotovary.sk

Prečo nakúpiť Pohony krídlových brán na KovoPolotovary.sk


 • Väčšinu tovaru máme skutočne na sklade!
 • Sme rýchli – tovar skladom odosielame väčšinou v deň objednávky, prípadne nasledujúci pracovný deň.
 • 30 dní na vrátenie – umožňujeme odstúpiť od zmluvy a vrátiť tovar bez udania dôvodu po dobu 30 dní.
 • Poradíme vám – profesionálne vyškolený tím obchodníkov vám rád pomôže s výberom vhodného produktu.
 • Dbáme na spokojnosť zákazníkov – držíme si zlaté ocenenie OVEŘENÉ ZÁKAZNÍKMI na Heuréka.sk

Stále si neviete rady? Kontaktujte nás a my vám poradíme


 • E-mailem na info@kovopolotovary.sk
 • Pomocou Online chatu v pravom dolnom rohu stránky
 • Odoslaním dotazového formulára v detaile ľubovoľného produktu
 • Telefonicky na čísle +421 910 801 088 v pondelok až piatok v čase od 8:00 do 16:00

Další dělení pro kategorii Krídlové pohony

Lineárne pohonyLineárne pohony Pákové pohonyPákové pohony Podzemné pohonyPodzemné pohony NiceNice HORMANNHORMANN CAMECAME SomfySomfy
Cenové rozpätie:
Radenie:

Filtrovanie tovaru podľa parametrov

Dĺžka balíka (cm)

Max. dĺžka krídla (m)

Pre počet krídel

Pre šírku prejazdu

Typ setu

Výrobca

Zrušiť všetky filtre

HORMANN RotaMatic 2 4554032 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 5 m prejazdu a 440 kg, séria 2

HORMANN RotaMatic 2 4554032 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 5 m prejazdu a 440 kg, séria 2

Délka balíku: 80; Max. délka křídla: 2,5; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 5 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554032

609,28

507,73 bez DPH

Skladom 3 ks, na odoslanie zajtra

Nice Wingo 2024 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 4 m prejazdu a 800 kg

Nice Wingo 2024 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 4 m prejazdu a 800 kg

Délka balíku: 101; Max. délka křídla: 2; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 4 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-WINGO2024-K2

421,87

351,56 bez DPH

Skladom 15 ks, na odoslanie zajtra

CAME KRONO MAXI K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1600 kg

CAME KRONO MAXI K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1600 kg

Délka balíku: 105; Max. délka křídla: 3; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 6 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-KRONO-MAXI-K2

543,07

452,56 bez DPH

Skladom 3 ks, na odoslanie zajtra

CAME ATI 3000 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3 m a 800 kg

CAME ATI 3000 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3 m a 800 kg

Délka balíku: 110; Max. délka křídla: 3; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-ATI3000

318,50

265,42 bez DPH

Skladom 3 ks, na odoslanie zajtra

Nice Toona 4024 KCE - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1000 kg

Nice Toona 4024 KCE - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1000 kg

Délka balíku: 85; Max. délka křídla: 3; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 6 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-TOONA4024KCE

540,06

450,05 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra

Nice Wingo 3524 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre 1-krídlové brány do 3,5 m prejazdu a 500 kg

Nice Wingo 3524 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre 1-krídlové brány do 3,5 m prejazdu a 500 kg

Délka balíku: 101; Max. délka křídla: 3,5; Pro počet křídel: 1; Pro šířku průjezdu: do 3,5 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-WINGO3524-K1

386,20

321,83 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra

HORMANN RotaMatic PL 1 4554068 - zostava pohonu a príslušenstva, pre 1-krídlové brány do 4 m prejazdu a 400 kg, séria 2

HORMANN RotaMatic PL 1 4554068 - zostava pohonu a príslušenstva, pre 1-krídlové brány do 4 m prejazdu a 400 kg, séria 2

Délka balíku: 90; Max. délka křídla: 4; Pro počet křídel: 1; Pro šířku průjezdu: do 4 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554068

617,17

514,31 bez DPH

Na ceste

Nice Too 3000 KLT - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 600 kg

Nice Too 3000 KLT - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 600 kg

Délka balíku: 101; Max. délka křídla: 3; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 6 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-TOO3000-KLT

391,66

326,38 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie zajtra

CAME ATI 5000 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 5 m a 1000 kg

CAME ATI 5000 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 5 m a 1000 kg

Délka balíku: 110; Max. délka křídla: 5; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-ATI5000

340,00

283,33 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra

CAME FROG-A - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3,5 m a 800 kg

CAME FROG-A - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3,5 m a 800 kg

Max. délka křídla: 3,5; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-FROG.A

323,29

269,41 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra

HORMANN RotaMatic PL 2 4554080 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 8 m prejazdu a 800 kg, séria 2

HORMANN RotaMatic PL 2 4554080 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 8 m prejazdu a 800 kg, séria 2

Délka balíku: 90; Max. délka křídla: 4; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 8 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554080

871,72

726,43 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra

Nice Hopp KCE - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 4,8 m prejazdu a 500 kg

Nice Hopp KCE - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 4,8 m prejazdu a 500 kg

Max. délka křídla: 2,4; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 4,8 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-HOPPKCE

585,42

487,85 bez DPH

Skladom 3 ks, na odoslanie zajtra

CAME ATI 3000 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1600 kg

CAME ATI 3000 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 6 m prejazdu a 1600 kg

Délka balíku: 113; Max. délka křídla: 3; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 6 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-ATI3000-K2

693,58

577,98 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie zajtra

HORMANN RotaMatic P 2 4554056 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 5 m prejazdu a 800 kg, séria 2

HORMANN RotaMatic P 2 4554056 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 5 m prejazdu a 800 kg, séria 2

Délka balíku: 80; Max. délka křídla: 2,5; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 5 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554056

804,70

670,58 bez DPH

Na ceste

Nice Wingo 3524 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 7 m prejazdu a 1000 kg

Nice Wingo 3524 K2 - zostava pohonov a príslušenstva, pre 2-krídlové brány do 7 m prejazdu a 1000 kg

Délka balíku: 101; Max. délka křídla: 3,5; Pro počet křídel: 2; Pro šířku průjezdu: do 7 m; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-WINGO3524-K2

521,96

434,97 bez DPH

Skladom 5 ks, na odoslanie zajtra

Nice Wingo 3524 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3,5 m a 500 kg

Nice Wingo 3524 - samostatný pohon pre krídlové brány, pre krídlo do 3,5 m a 500 kg

Délka balíku: 101; Max. délka křídla: 3,5; Pro počet křídel: 1; Pro šířku průjezdu: do 3,5 m; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-WINGO3524

160,79

133,99 bez DPH

Skladom 2 ks, na odoslanie zajtra
Naše predajne
 • Predajňa a výdajné miesto eshopu
  Závodu míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00

  IČ: 03522865
  DIČ: CZ03522865
KovoPolotovary.cz na Firmy.cz
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi | 8:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
© 2019 - 2024 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené

Pomôžte nám zlepšovať web - nastavenie cookies

Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.