Úvodná stránka

Výber pohonu pre krídlovú bránu

Dátum:18.11.2015

Premýšľate o automatizácii krídlové brány, ale nedokážete posúdiť, ktorý z pohonov je ten pravý pre Vašu bránu? V tomto článku Vám poradíme, na čo si dať pri výbere pohonu pozor a ako vybrať tú najvhodnejšiu variantu.

1. krok - zistenie šírky prejazdu brány (svetlosti prechodu)

Ide o rozmer medzi stĺpmi brány, ktoré ohraničujú vjazd na pozemok. V našej ponuke rozdeľujeme prejazdnou šírku brány do troch kategórií:


[šírka (svetlosť) prejazdu]

2. krok - voľba počtu krídel brány (jednokrídlová / dvojkrídlová)

Počet krídel rozhoduje, koľko bude potreba pohonov pre automatizáciu brány. Prevažná väčšina brán je dvojkrídlových. Je to dané najmä menšie priestorom, ktoré zaberú v otvorenej polohe. Pre správnu voľbu pohonu je potrebné vedieť, aké rozmery má bránový stĺpik. Stĺpiky môžu byť oceľové (napr. z rúrok alebo jeklových profilov) alebo betónové vyrobené napr. KB blokov alebo iných betónových prefabrikátov.


3. krok - výber vhodného pohonu


Dôležitým údajom je kóta B, viď obrázok. Ide o vzdialenosť od stredu pántu brány na hranu stĺpiku. Táto vzdialenosť je potom určujúce pre zvolenie vhodného pohonu. Pohony delíme podľa spôsobu použitia:


Lineárne pohony

Najpredávanejší typ pohonov. Možno ich tiež nainštalovať na otváranie brány smerom von z pozemku. Kóta B u tohto druhu pohonu nesmie prekročiť rozmer 10 cm. Z našej ponuky sú to napr. pohony od firmy NICE a to séria Wingo, Toona a tiež pohony CAME ATI a Krono.[lineárny pohon pre krídlovú bránu NICE TOONA]

Pákové (kĺbové) pohony

Sú vhodné predovšetkým na betónové stĺpiky, kde už nie je možné použiť štandardný lineárny pohon. Kóta B, ktorá určuje vzdialenosť od stredu pántu na hranu stĺpiku môže byť u týchto druhov pohonov až 40 cm. Preto možno pohony použiť na veľmi široké betónové stĺpy. Z našej ponuky by sme odporučili pohony NICE Hopp, Hyke, vhodné sú tiež pohony Came modelové rady Fast a Ferni.


[kĺbový pohon pre krídlovú bránu CAME FAST]

Podzemné pohony

Najelegantnejší, avšak cenovo nákladnejšie riešenie automatizácie brány. Používajú sa najmä tam, kde by iný typ pohonu rušil vzhľad brány, napr. na kovaných či inak zdobené bránach. U tohto druhu pohonu krídlové brány nemá kóta B (vzdialenosť stredu pántu na hranu stĺpiku) význam. Pohony sa montujú do oceľovej vane, ktorá sa zabetónuje pod spodnú časť rámu brány. Z našej ponuky odporúčame pohony NICE S-Fab nebo pohony Came Frog.


[podzemné pohon pre krídlovú bránu CAME FROG]

Príklad postupu pri výbere pohonu:

 1. Zmerali sme si prejazdnou šírku a tá nám vychádza 4 m.
 2. Rozhodli sme pre dvojkrídlovú bránu, budeme teda potrebovať vhodnú zostavu pre automatizáciu dvojkrídlové brány.
 3. Stĺpiky brány budú z jeklového profilu alebo rúrky s priemerom napr. 100 mm. Kóta B, teda vzdialenosť od hrany stĺpika na stred pántu je v našom prípade 50 mm. Volíme teda lineárne pohony, ktoré možno inštalovať na stĺpiky s kótou B nepresahujúce 100 mm, čo spĺňame.
 4. Hľadáme teda zostavu lineárnych pohonov pre dvojkrídlové brány do 4 metrov prejazdné šírky. Náš tip pre pohon so skvelým pomerom kvalita vs. cena je osvedčená zostava našich montážnikov, a síce set pohonov Wingo 2024.

Naše predajne
 • Predajňa a centrálny sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi| 9:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00
© 2019 - 2022 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené
;

Pomôžte nám zlepšovať web - nastavenie cookies

Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.