Úvodná stránka

Výroba samonosnej posuvnej brány: ako správne zmerať vjazd

Autor:KovoPolotovary.sk Dátum:27.7.2023

Rozhodli ste sa pre výrobu samonosnej posuvnej brány? Potom sa najskôr uistite, že pre ňu máte dostatok miesta. Ukážeme vám, ako správne zmerať vjazd a potrebný priestor za ním na otvorenie posuvnej brány.

Ako samonosná posuvná brána funguje?

Než sa pustíme do merania, pozrieme sa na to, ako konštrukcia samonosnej posuvnej brány funguje. Aby ste ju totiž mohli správne zmerať, potrebujete poznať jej hlavné súčasti.

Základom brány je nosný profil, na ktorý je pripevnená konštrukcia brány z profilových jeklov. Vedľa prejazdu sú v betónovom základe umiestnené dva nosné vozíky av nich je ukotvený nosný profil. Tieto nosné vozíky umožňujú pojazd a zaisťujú stabilitu brány.

Pri výpočte celkovej šírky konštrukcie brány tak musíme počítať aj s nosnými vozíkmi a presahom brány mimo prejazdu.

Nákres brány a presahu pre zameranie

Postup merania na výrobu posuvnej brány

Teraz sa už môžeme pustiť do samotného merania, ktoré má tri kroky.

Zmerajte šírku prejazdu

To je priestor medzi stĺpmi, ktorý ohraničuje vjazd na pozemok. Pri rodinných domoch sa štandardne pohybuje medzi 3–4 metrami, môže byť ale aj dvojnásobne širší.

Určite presah brány potrebný na umiestnenie nosných vozíkov

Ten nájdete v návode k sade na výrobu pojazdu brány. Napríklad pre bránu so šírkou prejazdu 3,6 m je ideálny presah 1,62 m.

Pri každej z našich sád nájdete tento rozmer v prehľadnej tabuľke v galérii produktu.

Tabuľka pre zameranie brány do 4,5 m

Súčtom šírky prejazdu a presahu brány získate celkovú šírku konštrukcie brány. Podľa nášho príkladu by bola šírka celej konštrukcie 5,22 metra.

Skontrolujte, či máte dosť priestoru na otvorenie brány

Teraz už viete, koľko priestoru budete na otvorenie brány potrebovať, tak zmerajte, či vám to dispozícia pozemku dovolí. Priestor merajte od hrany prejazdu do strany, na ktorú sa brána bude otvárať.

Nemáte dostatok miesta? Stačí zvoliť iné riešenie

Ak sa vám na pozemok klasická posuvná brána nezmestí, bude potrebné zvoliť iný typ. Môžete si vybrať:

 • teleskopickú posuvnú bránu
 • klasickú krídlovú bránu
 • krídlovú skladaciu bránu

Nezabudnite správne zmerať výšku brány

Najčastejšie volíme výšku brány zhodnú s plotom. Od požadovanej výšky brány je ale potrebné odčítať výšku nosných vozíkovvodiaceho profilu, pre ktoré musí byť medzi zemou a konštrukciou brány dostatok miesta. Tento potrebný priestor sa spravidla pohybuje okolo 15 cm. Presný rozmer nájdete opäť v návode k sade na výrobu pojazdu brány.

Nákres vozíkov pre zameranie ich výšky

Pokiaľ teda chcete, aby brána siahala do výšky 160 cm, odčítajte od nej výšku potrebnú pre nosné vozíky a vodiaci profil. Vyjde vám čistá výška konštrukcie brány.

Pozrite sa na celý návod merania vo forme videa:

Všetko potrebné na výrobu samonosnej posuvnej brány nájdete na našom e-shope. Keby ste si s výberom nevedeli rady, stačí sa nám ozvať a radi pomôžeme.


Naše predajne
 • Predajňa a výdajné miesto eshopu
  Závodu míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00

  IČ: 03522865
  DIČ: CZ03522865
KovoPolotovary.cz na Firmy.cz
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi | 8:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
© 2019 - 2024 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené

Pomôžte nám zlepšovať web - nastavenie cookies

Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.