Úvodná stránka

Pohony posuvných brán

Pohon pre posuvnú alebo pojazdovú bránu vám umožní automatizovať otváranie a zatváranie samonosnej alebo nesenej, tak aj koľajnicovej brány bez toho, aby ste museli vystupovať z auta. Väčšina výrobcov ponúka zvýhodnené sady, ktoré obsahujú nielen elektrický motor na posuvnú bránu a riadiacu jednotku, ale často aj diaľkové ovládače, prijímač pre diaľkové ovládanie, bezpečnostné fotobunky a niekedy aj výstražný maják. Cena týchto sád je výhodnejšia ako nákup samostatných položiek. Tieto sady je možné rozšíriť o ďalšie príslušenstvo pre pohony posuvných brán, či už sa jedná o bezpečnostné alebo ovládacie prvky.

Pokiaľ posuvnú bránu ešte len vyrábate, potom budete určite potrebovať oceľové profily a ďalšie komponenty na výrobu brány, hlavne sady na výrobu pojazdu samonosnej brány. Pre uľahčenie výberu sme pre vás pripravili aj sady na výrobu pojazdu s pohonom vhodným pre danú hmotnosť a rozmery brány.

Ako vybrať pohon pre posuvnú bránu?

Veľmi dôležité sú parametre brány, teda jej hmotnosť a šírka prejazdu. Jednotlivé typy pohonov majú totiž rôznu silu a výdrž nepretržitého chodu. Preto výrobcovia uvádzajú limity, na ako ťažkú bránu a na ako široký prejazd je možné daný typ pohonu použiť. Keďže hodnota maximálnej hmotnosti býva od výrobcu udávaná ako naozaj hraničná a za dodržania perfektných podmienok, uvádzame aj nami odporúčanú maximálnu hmotnosť brány.

Lacnejšie bývajú pohony s elektromotorom na 230 V, ale pre intenzívnu prevádzku sú vhodnejšie pohony s elektromotorom na 24 V, zároveň majú tichší chod. Ďalej sa pohony môžu líšiť výrobcom a jednotlivé modely potom množstvom funkcií riadiacej jednotky a možnosťami rozšírenia o ďalšie ovládacie a bezpečnostné prvky.

Vyberáte pohon k bráne rodinného domu? Prečítajte si článok porovnanie pohonov na posuvnú bránu pre rodinné domy.

Ako namontovať pohon posuvnej brány?

Pohon sa montuje až za stĺpik ohraničujúci prejazd na strane otvárania a vždy z vnútornej strany pozemku. V prípade samonosnej brány sa pohon bežne montuje na betónový fundament, medzi nosné kyvné vozíky. V nami pripravenom článku si môžete prečítať, ako pripraviť betónový základ pre samonosnú posuvnú bránu.

Pohony majú rôzne vysoko pastorok (ozubené koleso), ktorý prenáša pohyb na bránu cez ozubené vodiace hrebene. Často sa stáva, že hrebene, ktoré sa montujú na spodný profil konštrukcie brány (až nad vodiaci C profil), sú príliš vysoko a je potrebné pre pohon vytvoriť na fundamente stupienok alebo môžete použiť podstavec pod pohon. Ponúkame malýstredný podstavec pod pohon Nice Robus, avšak pri drobných úpravách tieto podstavce môžete použiť aj na iné modely pohonov.

Ukážku montáže pohonu môžete vidieť na nasledujúcom videu:


Ako pripojiť pohon posuvnej brány?

Väčšina pohonov má vstupné napájanie 230 V AC a pohon by mal mať samostatný istič, len tie najsilnejšie priemyselné pohony potrebujú 400 V AC a jedná sa skôr o výnimky. Na pripojenie pohonu do 20 metrov od ističa použite kábel CYKY-J 3x1,5, pre väčšie vzdialenosti odporúčame použiť radšej kábel CYKY-J 3x2,5.

Pokiaľ potrebujete zvýšiť dosah diaľkového ovládania, tak na pripojenie externej antény použite koaxiálny kábel. Na pripojenie ďalšieho príslušenstva použite kábel SYKFY 3x2x0,5 alebo kábel TCEPKPFLE 1x4x0,6, podľa požadovanej odolnosti kábla. Výnimkou môže byť výstražný maják na 230 V, kde použite rovnaký kábel ako na pripojenie pohonu k elektrickej sieti. Avšak pri nových pohonoch sa s 230 V majákom už najskôr nestretnete. Väčšinou je potrebné priviesť káble pre príslušenstvo od pohonu k obom stĺpikom. Niektoré príslušenstvo je možné nakúpiť aj v bezdrôtovom prevedení, avšak okrem ovládačov alebo ovládacích klávesníc odporúčame použiť skôr drôtové prevedenie, prevažne kvôli cenovému rozdielu a potrebe meniť batérie.

Je možné otvárať posuvnú bránu vo svahu?

Pokiaľ potrebujete otvárať posuvnú bránu zo svahu, teda zatvárať proti svahu, odporúčame použiť špeciálne vozíky pre samonosnú bránu do svahu, ktoré sú navarené na kraj ich platne a montujú sa ku kraju fundamentu. Vodiaci profil brány potom môže zostať v rovine a pre pohon brána nepredstavuje žiadny problém.

Pokiaľ už máte bránu hotovú bez použitia spomínaných vozíkov alebo potrebujete bránu otvárať proti svahu, potom v miernom stúpaní je možné bránu stále automatizovať. Vyberte pohon, ktorý je naozaj veľmi predimenzovaný na hmotnosť vašej brány a pretože pohonu vadí aj tlak brány, keď brána ide z kopca, použite hydraulickú brzdu. Aj tak počítajte s kratšou životnosťou pohonu, než je obvyklé.

Aký výrobca pohonov na vráta a brány je ten najlepší?

Výrobcov pohonov brán a vrát je na trhu mnoho a ich výrobky sa môžu líšiť kvalitou spracovania, ponukou príslušenstva, poruchovosťou a cenou. V našej ponuke nájdete len pohony s nízkou poruchovosťou, ktoré máme preverené z našich vlastných montáží:

 • Pohony posuvných brán Nice sú veľmi obľúbené pre skvelý pomer kvality a ceny, množstvo funkcií a ich jednoduché nastavenie a taktiež veľmi rozsiahnu ponuku príslušenstva.
 • Pohony posuvných brán HÖRMANN ponúka tú najvyššiu kvalitu spracovania, avšak za vyššie ceny. Nastavenie pohonov môže byť komplikovanejšie a odporúčame ho nechať na odbornej firme.
 • Pohony posuvných brán Somfy umožní zveriť ovládanie brány do rúk riadiacej jednotky inteligentnej domácnosti. Celý dom potom môžete automatizovať a ovládať z aplikácie na smartfóne.
 • Pohony posuvných brán CAME majú menej nastaviteľných funkcií a nastavenie je naozaj ľahké. Montáž zvládne skúsenejší domáci majster a cenovo sú dostupnejšie.

Akými spôsobmi je možné pohon ovládať?

Najobľúbenejší spôsob je diaľkové ovládanie brány diaľkovým ovládačom. Pre funkčnosť diaľkového ovládača musí byť pohon vybavený správnym prijímačom. Väčšina pohonov má prijímač už súčasťou základnej sady, možno však pohon rozšíriť aj o ďalší externý prijímač iného výrobcu a tým umožniť ovládať pohony rôznych výrobcov jedným diaľkovým ovládačom.

Pre väčší počet užívateľov, napr. pri vjazdoch do firemných areálov alebo bytových domov, vychádzajú lacnejšie iné spôsoby. Často sa môžete stretnúť s ovládaním čítačkou čipov, kedy každý užívateľ má vlastnú čipovú kartu alebo prívesok na kľúče. Skvelou voľbou pre ovládanie odkiaľkoľvek je GSM modul. Užívateľovi stačí prezvoniť telefónne číslo SIM karty v module a brána sa otvorí. V mnohých prevádzkach je požiadavka, aby zostala brána počas pracovnej doby otvorená a potom sa sama zavrela. To nie je žiadny problém. Do pohonu pripojte spínacie hodiny a tie sa o to postarajú.

Pre návštevy alebo pre prípad, že zabudnete diaľkový ovládač, sa hodí pohon rozšíriť o kľúčové spínače alebo kódovú klávesnicu. Pri pohonoch s funkciou "Prechod pre peších" môžete z vnútornej strany pozemku (mimo dosah z vonku) umiestniť tlačidlo alebo vypínač, ktorý bránu na chvíľu pootvorí. Kombinácia týchto prvkov je vhodná pre prípad absencie bránky pre chodcov napr. z dôvodu malého priestoru pre prejazd.

Ako zabezpečiť prevádzku?


 • Bezpečnostné fotobunky Bezpečnostné fotobunky sú základnou ochranou proti poškodeniu majetku a zraneniu osôb v prejazde. Pri správnom nastavení sily síce pohon v prípade nárazu do prekážky obráti chod, ale aj tak môže dôjsť k poškodeniu vozidla alebo drobnému zraneniu. Fotobunky sa umiestňujú na stĺpiky v prejazde do výšky 40 až 50 cm na detekciu osobných vozidiel a osôb. Pri posuvných bránach, kde brána pri otvorení vyráža do otvoreného priestoru, odporúčame umiestniť druhý pár fotobuniek za krídlo brány v otvorenej polohe. Do vjazdov pre nákladné vozidlá a ďalšie vozidlá s veľkou svetlou výškou, alebo medzerou medzi vozidlom a návesom, je potrebné umiestniť viac párov fotobuniek nad seba alebo vedľa seba.
 • Výstražné majáky opticky upozorní okolité osoby o pohybe brány. Možno použiť aj funkciu predblikania, kedy maják začne blikať niekoľko sekúnd pred začiatkom pohybu brány. Niektoré majáky majú v sebe integrovanú anténu na zvýšenie dosahu diaľkového ovládania.
 • Záložné akumulátory vám umožní ovládať pohon aj pri výpadku elektrického prúdu.

Môže sa pohon pokaziť?

Pri správnej montáži sa pohon sám bežne neporúcha. Avšak môžu nastať prípady, kedy dôjde k jeho fyzickému poškodeniu napr. vandalizmom, autonehodou atď. alebo k poškodeniu elektroniky prepätím napr. pri búrkach. Pre tieto prípady ponúkame riadiace jednotky pre pohony aj dodanie náhradných dielov na väčšinu nami ponúkaných pohonov. Náhradné diely dopytujte emailom na info@kovopolotovary.sk

Prečo nakúpiť Pohony posuvných brán na KovoPolotovary.sk


 • Väčšinu tovaru máme skutočne na sklade!
 • Sme rýchli – tovar skladom odosielame väčšinou v deň objednávky, prípadne nasledujúci pracovný deň.
 • 30 dní na vrátenie – umožňujeme odstúpiť od zmluvy a vrátiť tovar bez udania dôvodu po dobu 30 dní.
 • Poradíme vám – profesionálne vyškolený tím obchodníkov vám rád pomôže s výberom vhodného produktu.
 • Dbáme na spokojnosť zákazníkov – držíme si zlaté ocenenie OVEŘENÉ ZÁKAZNÍKMI na Heuréka.sk

Stále si neviete rady? Kontaktujte nás a my vám poradíme


 • E-mailem na info@kovopolotovary.sk
 • Pomocou Online chatu v pravom dolnom rohu stránky
 • Odoslaním dotazového formulára v detaile ľubovoľného produktu
 • Telefonicky na čísle +421 910 801 088 v pondelok až piatok v čase od 8:00 do 16:00

Další dělení pro kategorii Posuvné pohony

NiceNice HORMANNHORMANN SomfySomfy CAMECAME
Cenové rozpätie:
Radenie:

Filtrovanie tovaru podľa parametrov

Max. váha brány (kg)

300
4000

Typ setu

Výrobca

Zrušiť všetky filtre

Nice Robus 400 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

Nice Robus 400 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-RB400KCE

440,78

367,32 bez DPH

Skladom 17 ks, na odoslanie dnes

Nice Robus 600 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 600 kg

Nice Robus 600 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 600 kg

Max. váha brány (kg): 600; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-RB600KCE

477,53

397,94 bez DPH

Skladom 8 ks, na odoslanie dnes

HORMANN LineaMatic P 4554309 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 500 kg, séria 2

HORMANN LineaMatic P 4554309 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 500 kg, séria 2

Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554309

427,20

356,00 bez DPH

Skladom 6 ks, na odoslanie dnes

CAME BX 708 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 800 kg

CAME BX 708 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 800 kg

Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-BX708-K1

382,88

319,07 bez DPH

Skladom 5 ks, na odoslanie dnes

Nice Road 400 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

Nice Road 400 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-ROAD400-K1

305,62

254,68 bez DPH

Skladom 10 ks, na odoslanie dnes

HORMANN LineaMatic H 4554321 - samostatný pohon posuvnej brány do 800 kg, séria 2

HORMANN LineaMatic H 4554321 - samostatný pohon posuvnej brány do 800 kg, séria 2

Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554321

510,16

425,13 bez DPH

Skladom 3 ks, na odoslanie dnes

HORMANN LineaMatic 4511338 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 300 kg, séria 2

HORMANN LineaMatic 4511338 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 300 kg, séria 2

Max. váha brány (kg): 300; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;

Kód položky:4554297

339,54

282,95 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

Somfy Elixo 500 3S io K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 500 kg

Somfy Elixo 500 3S io K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 500 kg

Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Somfy;

Kód položky:Elixo500-3S-io-K1

449,10

374,25 bez DPH

Skladom 6 ks, na odoslanie dnes

CAME BX 704 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

CAME BX 704 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 400 kg

Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-BX704-K1

353,42

294,52 bez DPH

Skladom 5 ks, na odoslanie dnes

Nice Robus 1000 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 1000 kg

Nice Robus 1000 KCE - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 1000 kg

Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-RB1000KCE

740,75

617,29 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

Nice Robus 1000 R10 - samostatný pohon posuvnej brány do 1000 kg

Nice Robus 1000 R10 - samostatný pohon posuvnej brány do 1000 kg

Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-ROBUS1000

556,34

463,62 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

CAME BKS 18 - samostatný pohon posuvnej brány do 1800 kg

CAME BKS 18 - samostatný pohon posuvnej brány do 1800 kg

Max. váha brány (kg): 1800; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-BKS18

631,02

525,85 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

Nice Robus 600 R10 - samostatný pohon posuvnej brány do 600 kg

Nice Robus 600 R10 - samostatný pohon posuvnej brány do 600 kg

Max. váha brány (kg): 600; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-ROBUS600

399,90

333,25 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

Nice Run 2500P - samostatný pohon posuvnej brány do 2500 kg, s indukčným koncovým spínačom

Nice Run 2500P - samostatný pohon posuvnej brány do 2500 kg, s indukčným koncovým spínačom

Max. váha brány (kg): 2500; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;

Kód položky:KN-RUN2500P

843,32

702,77 bez DPH

Na objednávku, najskôr 27.06.2024

CAME BKS 18 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 1800 kg

CAME BKS 18 K1 - zostava pohonu a príslušenstva, pre posuvnú bránu do 1800 kg

Max. váha brány (kg): 1800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-BKS18-K1

753,46

627,88 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes

CAME BKV 15 AGS - samostatný pohon posuvnej brány do 1500 kg

CAME BKV 15 AGS - samostatný pohon posuvnej brány do 1500 kg

Max. váha brány (kg): 1500; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Came;

Kód položky:KC-BKV15

643,09

535,91 bez DPH

Skladom 1 ks, na odoslanie dnes
Naše predajne
 • Predajňa a výdajné miesto eshopu
  Závodu míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00

  IČ: 03522865
  DIČ: CZ03522865
KovoPolotovary.cz na Firmy.cz
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi | 8:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
© 2019 - 2024 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené
;

Pomôžte nám zlepšovať web - nastavenie cookies

Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.