Úvodná stránka

Príprava betónového základu samonosných posuvných brán

Dátum:30.4.2015

V tomto návode Vám priblížime, ako správne pripraviť betónový základ (nazývaný tiež ako fundament) pre samonosné posuvné brány, na ktorý sa následne montujú nosné vozíky brány a vodiaci stĺpik.


1. krok – zistenie správnych rozmerov betónového základu

Rozmery betónového základu závisí na šírke prejazdu, do ktorého bude samonosná posuvná brána inštalovaná. Každá sada na výrobu pojazdu posuvnej nesenej brány, v závislosti od výrobcu, môže mať iný postup na určenie rozmerov betónového základu. Ako príklad si ukážeme stanovenie týchto rozmerov u najpredávanejších sád (7.0/7.0Z | 9.0/9.0Z | 10.0Z):

PDF Stavebná pripravenosť posuvnej nesenej brány do prejazdu 4,5 m Stiahnuť
PDF Stavebná pripravenosť posuvnej nesenej brány do prejazdu 8 m Stiahnuť
PDF Stavebná pripravenosť posuvnej nesenej brány do prejazdu 13,5 m Stiahnuť

Príklad:

 1. Určite šírku prejazdu medzi stĺpikmi prejazdu (vo výkrese kóta "A"), napr. 4000 mm.
 2. Z ďalších údajov v tabuľke zistite dĺžku betónového základu (kóta "C"), ktorá pre tento prejazd vychádza 1740 mm.
 3. Odporúčaná šírka betónového základu je 500 mm a hĺbka 1000 mm, pre prejazdy nad 8 m potom 600 mm a 1200 mm.

2. krok – vykopanie stavebného otvoru

Po určení správnych rozmerov môžete začať s výkopom. Či budete výkopové práce vykonávať ručne alebo pomocou bagru, vždy sa uistite, že v mieste výkopu nevedú žiadne inžinierske siete.

Výkop pre betónový základ
[vykopaný stavebný otvor pre betónovanie]

3. krok – elektrická pripravenosť

Po vykopaní otvoru rozveďte všetku elektrickú pripravenosť pre prípadnú automatizáciu brány. To odporúčame urobiť aj v prípade, že bránu chcete teraz ovládať ovládať len ručne – pre prípad, že do budúcnosti zmeníte názor a zaobstaráte si elektrický pohon pre posuvnú bránu.

Do pohonu je vždy potrebné priviesť elektrinu. Prívod elektriny odporúčame istiť samostatným ističom 10A a prúdovým chráničom. Ako prívodný kábel použite CYKY 3 x 1,5 mm do vzdialenosti max. 20 metrov alebo 3 x 2,5 mm do vzdialenosti 100 metrov (vzdialenosť od rozvádzača).

Káble vhodné na automatizáciu brány:

 • CYKY 3 x 1,5 – prívodný kábel vhodný do vzdialenosti max. 20 m od hlavného prívodu
 • CYKY 3 x 2,5 – prívodný kábel vhodný do vzdialenosti od 20 m do 100 m od hlavného prívodu
 • TCEPKPFLE 1 x 4x 0,6 – kábel na pripojenie príslušenstva (fotobunky, kľúčové spínače, maják, atď.) k pohonom vhodný do vonkajšieho prostredia
 • SYKFY 3 x 2x 0,5 – kábel na pripojenie príslušenstva (fotobunky, kľúčové spínače, maják, atď.) k pohonom určený len do interiéru (často je však pre svoju nízku cenu použitý aj vonku, jeho životnosť však môže byť výrazne skrátená av prípade skratu hrozí aj poškodenie pripojených zariadení)
 • COAX RG 58/U – koaxiálny kábel na pripojenie externej antény alebo antény integrovanej v majáku
Všetky káble odporúčame opatriť chráničkou. Kompletná schéma stavebnej a elektrickej pripravenosti na automatizáciu samonosnej posuvnej brány býva uvedená v návode ku konkrétnemu pohonu.

4. krok – betónovanie otvoru


Než začnete betónovať, prichyťte chráničku s kabelážou na vhodné miesto. Odporúčame chráničku priviazať napr. ku kusu tyče, ktorú umiestnite na spodok fundamentu cca 250 mm od kraja (teda na prostriedok betónového základu) a 500 mm od hrany betónového základu (pozri foto).

Kótovanie betónového základu
[kótovanie betónového základu]

Týmto je všetko pripravené a môžete začať s betónovaním. Odporúčame zvoliť betónovú zmes s označením C16/20 niekedy označovanú aj B20. Betón si namiešajte, alebo privezte už pripravený z najbližšej betonárne.

Na hornú časť betónového základu odporúčame pripraviť debnenie z dosiek – tým docielite roviny fundamentu. Čím rovnejšia bude horná plocha, tým lepšie sa vám potom budú kotviť nosné vozíky posuvnej brány, vodiaci stĺpik a tiež podstavec pod pohon.

Betónový základ odporúčame pred montážou brány nechať minimálne 2 až 3 týždne vyzrieť. Montáž nosných vozíkov k betónovému základu vykonajte pomocou chemické kotvy Fischer, závitových tyčí M16 a oceľových samoistných matíc M16. Na matice môžete po finálnom utiahnutí nasadiť plastové krytky.

Záverečné vybetónovanie pripraveného otvoru
[záverečné vybetónovanie pripraveného otvoru]

Naše predajne
 • Predajňa a centrálny sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi | 8:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
© 2019 - 2023 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené
;

Pomôžte nám zlepšovať web - nastavenie cookies

Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.