Úvodná stránka

Príprava betónového základu samonosných posuvných brán

Dátum:30.4.2015

V tomto návode Vám prezradíme, ako si správne pripraviť betónový základ (niekedy nazývaný aj ako fundament) pre samonosné posuvné brány, na ktorý sa následne montujú nosné vozíky brány a vodiace stĺpiky.


1. krok – zistenie správnych rozmerov betónového základu

Rozmery betónového základu vždy závisí na šírke prejazdu, do ktorého má byť samonosná posuvná brána inštalovaná. Prejazdné šírky delíme, na základe jednotlivých zostáv nosných prvkov nesené brány do týchto kategórií:

Odporúčame pre konkrétnu šírku prejazdu vychádzať z tabuľky v súbore "stavebná pripravenosť k stiahnutiu". Na základe údajov v tejto tabuľke si potom na príklade ukážeme, ako správne s vymeraním základu začať.

Príklad:

 1. Určíme šírku prejazdu medzi stĺpikmi vymedzujúcimi prejazd (vo výkrese kóta "A"), napr. 4000 mm.
 2. Z ďalších údajov v tabuľke potom ľahko zistíme dĺžku betónového základu (kóta "C"), ktorá bude pre náš prejazd 1700 mm.
 3. Šírku betónového základu potom odporúčame 500 mm a hĺbka by mala byť v rozmedzí 800 - 1000 mm.

2. krok - vykopanie stavebného otvoru

Po určení správnych rozmerov môžeme začať s výkopom. Či už budete výkopové práce vykonávať ručne alebo za pomocou bagra, vždy odporúčame uistiť sa, že v mieste výkopu nevedú žiadne inžinierske siete.


[vykopaný stavebný otvor na betónovanie]

3. krok - elektrická pripravenosť

Po vykopaní požadovaného otvoru rozvedieme všetku elektrickú pripravenosť pre prípadnú automatizáciu brány. To odporúčame vykonať aj v prípade, že bránu chcete ovladat ručne a nie pomocou automatického pohonu - pre prípad, že do budúcnosti zmeníte názor a zaobstaráte automatický pohon.

Do pohonu je vždy potrebné priviesť prívod. Ten by mal byť samostatne istený ističom 10A a opatrený prúdovým chráničom. Ako prívodný kábel volíme CYKY 3 x 1,5 mm do vzdialenosti max. 20 metrov alebo 3 x 2,5 mm do vzdialenosti 100 metrov (vzdialenosť od rozvádzača).


Káble vhodné na automatizáciu sú:

 • CYKY 3 x 1,5 - prívodný kábel vhodný do vzdialenosti max. 20 m od hlavného prívodu
 • CYKY 3 x 2,5 - prívodný kábel vhodný do vzdialenosti od 20 m do 100 m od hlavného prívodu
 • SYKFY 3 x 2 x 0,5 - kábel pre príslušenstvo k pohonom ako sú fotobunky, kľúčové spínače, maják, atď.
Všetky káble doporučujeme opatriť chráničkou. Kompletné schéma stavebnej a elektrickej pripravenosti pre samonosné posuvné brány nájdete tu.

4. krok – betónovanie otvoru


Než pristúpime k betónovanie, prichytíme si chráničku s kabelážou pre pohon a príslušenstvo na potrebné miesto. Odporúčame chráničku priviazať napr. ku kusu tyče, ktorú umiestnite na spodok fundamentu cca 250 mm od plotu (teda na prostriedok betónového základu) a 500  mm od hrany betónového základu (viď foto).


[kótovanie betónového otvoru]

Týmto je všetko pripravené a môžeme začať s betónovaním. Odporúčame zvoliť betónovú zmes s označením C16/20 niekedy označovanú tiež B20. Betón si namiešame, alebo privezieme už pripravený z najbližšej betonárne.

Na hornú časť betónového základu odporúčame pripraviť si debnenia z dosiek - tým lepšie docielite požadovanej roviny fundamentu. Čím rovnejšie bude horná plocha, tým lepšie sa Vám potom budú kotviť nosné vozíky posuvné brány, vodiace stĺpik a tiež podstavec pod pohon.

Betónový základ potom odporúčame nechať minimálne 2 - 3 týždne vyzrieť, než pristúpime k montáži brány. Montáž nosných vozíků k betónovému základu potom vykonávame pomocou chemické kotvy Fischer a závitových tyčí M16 a oceľových samoistiacich matíc M16. Na matice môžeme po finálnom utiahnutie nasadiť plastové krytky skrutiek a matíc[záverečnej vybetónovanie pripraveného otvoru]

Naše predajne
 • Predajňa a centrálny sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pi | 8:00 - 16:00
 • Showroom tieniacej techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pi| 9:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00
© 2019 - 2021 KovoPolotovary.sk - všetky práva vyhradené
Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.